پیوند درخت گردو

nahal nahal
315 بازدید
پیوند درخت گردو

پیوند درخت گردو

در این مقاله شما را با پیوند درخت گردو آشنا می کنیم:

الف. تولید پایه بذری:

  • آماده سازی بذر برای کاشت:

در ابتدای کار باید بذر مورد نظر را انتخاب کنیم حتما باید بذرها از درختی سالم، پر میوه و زود بارور و همچنین دارای قدرت رشد خوب انتخاب شود.

باید سوراخ قاعده پوست چوبی دانه ها تا جایی که امکان دارد بسته تر باشند.

باید بالای ۵۰ درصد، درصدمغز باشد یعنی نسبت مغز به پوست.

همچنین باید ضخامت پوسته چوبی متوسط تا ضخیم باشد. باید به این نکته نیز توجه شود که مغز گردو باید به رنگ کرم روشن، و بدون فرورفتگی فراوان باشد و مزه و طعم خوبی نیز داشته باشد. وبه راحتی از پوسته چوبی و دیواره های داخلی جدا شود.

بذرهای گردو برای اینکه جوانه زنی خوبی داشته باشند نیازمند گذراندن یک دوره سرمائی می باشند. این نیاز سرمایی با قرارگیری آنها به مدت ۶-۸ هفته در دمایی حدود ۵ درجه مثل دمای یخچال در شرایط مناسب و مطلوب برطرف می شود.

 

پیوند درخت گردو

در این زمان، از خشک شدن بذرها، حتما باید جلوگیری شود. و همچنین باید هوای کافی به بذرها برسد. پس از تمام این عملیات ها بذر آماده برای کاشت است. و می توانید بذر مورد نظری که آماده کرده اید را در دل خاک بکارید. و باید به تغذیه خاک نیز توجه ویژه کنید.

 

  • کاشت بذر در خزانه:

بذرهای گردو را معمولا در عمق ۱۰ سانتی متری  و با فاصله ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر از یکدیگر در کنار جویهائی به پهنا و ارتفاع حدود ۲۰ سانتی متر و پشته هایی به پهنای ۸۰ سانتی متر می کارند تعدادی از خزانه دارها روی هر پشته دو ردیف بذر می کارند.

حتما قبل از کاشتن بذر زمین را آبیاری کنید و چند روزی به آن آب ندهید تا رطوبت آن به حد تعادل برسد و به قول معروف گاورو باشد. بذرها را باید با فاصله تقریبا ۱۵ سانتی متری از کنار جوی آب و بر روی پشته ها کاشت. دقت کنید که اگر رطوبت خاک زیاد باشد، دانه های گردو پوسیده و فاسد می شوند، و همچنین اگر رطوبت آن خیلی کم باشد، رویش دانه به تاخیر می افتد.

بهترین حالت برای قرار دادن بذر در زمین، حالتی است که دانه گردو به پهلو بر روی زمین قرار داده شود و اینگونه جوانه زنی بذرهای گردو افزایش می یابد.

دسته بندی گردو
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت