پیوند شاخه به کمک روش های گرمائی

nahal nahal
300 بازدید
پیوند شاخه

پیوند شاخه به کمک روش های گرمائی

طبق آزمایش هایی که برای گردو در مورد پیوند شاخه که جوش خوردن پیوندک انجام شده است با مشکل بوجود آمده اند نشان می دهد اگر محل پیوند حدود ۴ هفته بعد از انجام پیوند در دما و رطوبت عالی نگه داشته شود این کار باعث می شود که گیرایی پیوند بیشتر شود.

میتوان از دو روش استفاده کرد مانند: هات کالوس مستقیم و غیر مستقیم و کابل گرمازا حال در زیر به آنها می پردازیم:

الف- روش کالوس زایی غیر مستقیم یا Hot callus indirectly

در روش کالوس زایی غیر مستقیم دمای محل پیوند باید تقریبا ۲۵-۲۶ درجه سانتی گراد قرار داده شود، اما ریشه ها و جوانه های پیوندک باید دمای پایین تقریبا ۷ درجه نگهداری شود.

این روش برای این است که جلوگیری از بیدار شدن زود هنگام و قبل از ایجاد ارتباط بین پایه و پیوندک صورت می گیرد. همچنین محل جوش پیوند در داخل شکاف هایی که در لوله ای از جنس PVC درست شده است قرار دارد و از گرمای لوله آب گرم که داخل لوله PVC است جریان دارد و یا از روشی دیگر که گرمای کابلی که از طریق الکتریکی گرمای ۲۴-۲۷ درجه سانتی گراد تولید می شود بهره مند می گردد. پایه و پیوندک را با پارفین برای پیشگیری از خشک شدن پوشش می دهند و یا می توان آن ها را در خاک برگ قرار دهند.

پیوند شاخه

ب- روش کالوس زایی مستقیم یا Hot Callus directly

در روش کالوس زایی مستقیم بعد از انجام پیوند، با یک کابل با پتانسیل متغیر و دمای آن با ترموستات تقریبا ۲۷ درجه تنظیم شده است گرم نگهداری می شود. بعد از انجام عملیات پیوند بر روی نهال هایی که یک سال دارند در بهمن و اسفند ماه، محل پیوند با فویل آلومینیومی پوشانده می شود که دما و رطوبت آن در حد مطلوب حفظ شود. بعد کابل حرارتی در محل پیوند گذاشته می شود، که دمای آن را در تقریبا ۲۷ درجه نگهداری شود.

این روش در مقایسه با روش الف، موفق تر است و گیرایی پیوند درخت گردو در آن بیشتر است.

 

دسته بندی بلاگ گردو
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت