آموزش صحیح هرس کردن درخت گردو ۱

nahal nahal
923 بازدید
هرس درخت

آموزش صحیح هرس کردن درخت گردو

هرس درختان گردو:

در این مقاله شما را با روش های مختلف هرس درخت گردو آشنا می کنیم. گردو در مناطق آسیای غربی و مرکزی وطن اصلی گردو می باشد. گردو یک درخت پایه است. جالب است بدانید که گل های نر روی شاخه های یک ساله و گل های ماده در انتهای شاخه های سال جاری به وجود می آیند. درخت گردو در ارتفاعات زیاد، کمیت و کیفیت بهتری دارد از نظر میوه دهی و رشد.

هرس درختان گردو

درخت گردو اجرای پاره ای عملیات در باغ ایجاب می نماید که درخت را به منظور تسهیل عملیات حتی الامکان کوتاه کنند. درخت گردو را به شکل پابلند و نیمه پا بلند و در انواع پا کوتاه به شکل جامی هرس می کنند. در درختانی که سالم باشد معمولا ارتفاع آنها ۱۳۰ سانتی متر را در نظر می گیرند و طوری هرس می کنند که بشود روی ساقه درخت سه بازو به فاصله های ۳۰ تا ۴۰ سانتی متری داشته باشد.

جوانه های مهم در گردو عبارتند از:
  1. جوانه فوقانی: جوانه فوقانی ظاهری برجسته و ضخیم دارد به طوری که حجم دوم آن کوتاه بوده و در اصطلاح آن را جوانه گردن می گویند.
  2. جوانه تحتانی: جوانه تحتانی همان طور که از اسمش معمولم است پایین تر از جوانه فوقانی قرار دارد و به تنهایی جوانه ای مجزا است. جوانه تحتانی گرد و برجسته است و نام دیگر آن جوانه جانشین است.

دو جوانه ای که در بالا ذکر شد بر روی شاخه های قوی و محکم به طور مشخص قرار دارند و در اکثر موارد به هم نزدیک و چسبیده هستند و در پاره ای از موارد تا حدود یک سانتی متر از هم فاصله دارند. بعد از کمی رشد جوانه فوقانی با تنه یک زاویه تنگ می سازد و اگر جوانه تحتانی یا جانشین را مورد توجه قرار دهیم دارای زاویه قائمه است و اغلب شاخه های محکمی را تولید می کنند که بهتر می باشد که از جوانه تحتانی یا جانشین برای تولید شاخه استفاده کرد.

این مطلب ادامه دارد…

جهت خواندن مقاله بعدی روی هرس کلیک کنید.

 

دسته بندی بلاگ گردو
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت