آموزش صحیح هرس کردن درخت گردو ۲

nahal nahal
374 بازدید
هرس

آموزش صحیح هرس کردن درخت گردو

در ادامه مطالب مقاله قبلی که در مورد هرس درخت می باشد ادامه می دهیم:

هرس سال اول: نهال گردو که یک سال عمر دارد و بعد از اینکه ساقه آن فرم گرفت تمام جوانه ای گردن یا فوقانی به استثنای جوانه های تحتانی یا جانشین را حذف کرده و بعد از رشد جوانه های جانشین سه بازوی اصلی و قوی به فاصله های ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر از بین تمامی شاخه انتخاب می شود و سایرین حذف خواهند شد.

هرس سال دوم: در سال دوم بعد از اینکه برگ ها خزان کردن دنباله سرشاخه ها را نیز مجددا حذف می نمایند.

بعد از قطع شاخه های ضعیف، تمام جوانه های گردن را به استثنای جوانه های انتهایی که از آنها شاخه های سال بعد می روید را حذف می کنیم.

در زمان که درخت رشد می کند، شاخه های فرعی بسیار زیادی روی بازوهای اصلی می رویند که می توان آنها را به دو دسته زیر تقسیم بندی کرد:

  1. شاخه هایی که دائمی هستند و در فصل های مشخصی روی شاخه نگه داری می شود.
  2. شاخه های موقت که باید آنها را کم کم حذف کرد. رشد شاخه های دائمی را با سر کردن تقویت می کنند و سایر جست ها را نیز با خم کردن آنها به حالت افقی در می آورند تا زودتر به بار بنشینند. در دو حالت بالا از رشد شاخه های مضاعفی که از جوانه های گردن می رویند، جلوگیری و بر عکس جست های کوچک قسمت پایین بازوها را نگه می دارد.

چون که روی چشمک جست های کوچک و زیرین شاخه ها ایست که گل های دیر رس یا نر می رویند و عمل تلقیح را تکمیل می کنند.

چشمک های گردن را با چاقو قبل از باز شدن باید حذف می کنند.

بهترین زمان هرس درخت مدتی بعد از باز شدن جوانه ها می باشد اینگونه می توان جوانه های قوی را تشخیص داد محل برش باید دقیقا در بالای جوانه باشد و سپس آن را با چسب مخصوص می بندند تا ترمیم شود.

دسته بندی بلاگ گردو
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت