لکه سیاه گردو | کنترل بیماری

nahal nahal
559 بازدید
لکه سیاه گردو

لکه سیاه گردو

لکه سیاه گردو یکی از انواع بیماری های درخت گردو می باشد که عامل آن آنتراکنوز است و در مناطقی که گردو کاری کشور زیاد است و در رطوبت بالای هوا هستند فراوان می شوند.

لکه سیاه گردو که یک نوع قارچ است به قسمت هایی مثل برگ و شاخه های کوچک قهوه ای رنگ دیده می شود، و در میوه ها به صورت لکه های گرد و نامنظم در پوست میوه ها دیده می شود.

عامل بیماری در برگ ها و میوه های ریخته شده و یا داخل زخم های روی شاخه های سال قبل زمستان مانده اند.

در فصل بهار بارش باران آغاز می شود و آلودگی شروع می شود، ابتدا برگ ها می ریزند، خود درخت ضعیف می شود و کیفیت میوه به شدت کاهش می یابد.

کنترل بیماری

در برگ ها و میوه های ریخته شده بیماری وجود دارد و باید حتما از کف زمین جمع شوند و سوزانده شوند. روش های دیگری برای مبارزه با این بیماری وجود دارد و آن سه نوبت سمپاشی است، که نوبت اول آن وسط فصل پاییز، نوبت دوم در ماه اسفند دقیقا قبل از تورم جوانه ها و نوبت سوم آن در بهار بعد از ریزش گلبرگ ها و زمان فندقی شدن میوه ها می باشد.

استفاده از سم اصولی دارد و اگر از سم اکسی کلرور مس و بردو استفاده می کنید باید در نوبت اول بعد از ریزش گل آذین نر یا شاتون ها مورد سمپاشی قرار بگیرد و نوبت دوم دو هفته بعد از نوبت اول است پس باید این تاریخ ها را یادداشت کنید که مبادا از یادتان برود.

بلایت گردو

بلایت که یک نوع بیماری نهال باکتریایی می باشد. تمام بافت های سبز و تازه روئیده و میوه ها به این بیماری حساس هستند. از نشانه های این بیماری ایجاد لکه های سیاه نکروزه بر روی میوه، برگ و شاخه های سبز بوده و گل های نر و ماده را نیز آلوده می نماید.

نهال گردو

نهال گردو چندلر

خرید نهال گردو

دسته بندی بادام بلاگ
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت